• biuro@hipogotowka.pl |Bezpłatna infolinia
  • 531 930 171
  • Ul. B. Czerwińskiego 6/207, 40-123 Katowice

Co to jest upadłość konsumencka i kto może z niej skorzystać?

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym, która daje możliwość uzyskania przez dłużnika oddłużenia poprzedzonego pokryciem przez upadłego określonej części zobowiązań. Została przewidziana dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy stali się niewypłacalni.


Funkcja oddłużeniowa

Upadłość konsumencka umożliwia zwolnienie konsumenta z długów. Prowadzi ona bowiem do umorzenia zobowiązań, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości i nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym lub w wyniku wykonania planu spłaty.

Korzyści dla Klienta

Jeśli konsument stał się niewypłacalny i chciałby skutecznie rozwiązać swoje problemy finansowe, odzyskać spokój i równowagę, to z całą pewnością złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest trafną i rozsądną decyzją. Ogłoszenie upadłości pozwala również na uwolnienie się od telefonów firm windykacyjnych, wizyt windykatorów, licytacji komorniczych, a także na pozbycie się strachu przed otwarciem przesyłki z sądu lub urzędu.

Oddłużenie

Dłużnik, który uzyskał sądowe orzeczenie upadłości konsumenckiej nie musi więc martwić się o konieczność spłaty wszystkich swoich zobowiązań. Po jej ogłoszeniu wygasają bowiem wszelkie roszczenia wobec upadłego.

Ratalna spłata długów

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, dłużnik otrzymuje nakaz spłaty określonej ilości długów. Upadły wystarczy, że będzie stosował się do ustaleń zawartych w planie spłaty.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone.

Wykreślenie z rejestru

Z chwilą umorzenia niespłaconych zobowiązań upadłego – sąd rejestrowy wykreśla osobę upadłego z rejestru dłużników niewypłacalnych prowadzoną przez Krajowy Rejestr Sądowy. Istnieje obowiązek usunięcia danych dłużnika z rejestrów prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej.

Wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych upadłego

Jeżeli upadły posiadał lokal mieszkalny bądź dom jednorodzinny, przysługuje mu uprawnienie do otrzymania kwoty pieniężnej odpowiadającej przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego za okres od 12 do 24 miesięcy.

Zawieszenie działań windykacyjnych i przedsądowych.

Pomimo faktu, że skutek ten nie wynika z przepisów ustawy w praktyce złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, a następnie ogłoszenie przez sąd upadłości, do takiego efektu prowadzi.

Zawieszenie postępowanie sądowego o zapłatę.

Z chwilą ogłoszenia upadłości wszystkie postępowania toczące się przeciwko upadłemu, a wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, zostaną zawieszone.

Zatrzymanie naliczania odsetek.

Z chwilą ogłoszenia upadłości od wierzytelności, nie biegną przeciwko upadłemu odsetki.

Możliwość zawarcia ugody z wierzycielami.

Nie ma ograniczeń co do zakresu takiej ugody, a więc to od rozsądnych propozycji układowych dłużnika uwzględniających interesy obu stron zależy powodzenie tego działania. Zawarcie układu jest możliwe dopiero po ogłoszeniu upadłości aż do chwili zakończenia likwidacji majątku upadłego.

Wymagane dokumenty

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, które zawiera ściśle określone elementy. W każdym wniosku o ogłoszenie upadłości powinno znaleźć się:

  • Oznaczenie konsumenta – imię, nazwisko, PESEL, dokładny adres zamieszkania
  • Aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną – chodzi o cały majątek czyli m.in. nieruchomości, samochody, sprzęt AGD
  • Wskazanie miejsc, w których ten majątek się znajduje
  • Spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności oraz terminów zapłat
  • Spisz wierzytelności spornych z zaznaczeniem zakresu w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności
  • Listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia
  • Wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie
  • Pisemnie oświadczenie konsumenta, że nie zachodzą negatywne przesłanki ogłoszenia

Aby ułatwić pracę sądowi i syndykowi warto również poinformować o toczących się przeciwko konsumentowi lub z jego udziałem postępowaniach sądowych, egzekucyjnych i administracyjnych z podaniem nazwy sądu, komornika, organu administracyjnego, adres oraz sygnatury – usprawni to całą procedurę.
Wszystkie załączniki możesz znaleźć na stronie www.ms.gov.pl